Mivel a 80-as években voltam kamasz, ráadásul elvált szülők gyermeke, volt pár év, amikor viszonylag sok időt töltöttem el egy C-64-es számítógép társaságában. Próbáltam én persze kicsit programozgatni is, de valahogy a végén mindig játék lett belőle… Így viszont értek benyomások arról, hogyan született meg 320×200 felbontásban egy sajátos szubkultúra, ami aztán csakhamar fősodorrá és megabiznisszé vált.
A számítógépes játékok piaca ma már több pénzt mozgat, mint a filmipar. Ennek megfelelően a videojátékok kulturális hatása is erőteljesebb a felnövekvő generációkra, mint a mozié – még akkor is, ha ezt sokan nem tudatosítják magukban. (A Guardian januári cikke szerint az ifjúsági kultúrában a videojátékok ma már fontosabbak, mint a zene – ez azért elég nagy váltás.)
A Netflixen megnézhető High Score című dokumentumfilm-sorozat (nem új, de nincs is mi elavuljon rajta) elég jól összerakott kísérlet arra, hogy ennek a gamer világnak és a hozzá kapcsolódó iparágnak a történetét bemutassa. Méghozzá legendás játéktervezőkkel, programozókkal, kiadókkal készített interjúk segítségével. No meg ötletes képsorokkal, kultikus tárgyakkal, archív felvételekkel, mindennel, ami ahhoz kell, hogy a hatrészes sorozat kellően fogyasztható legyen a nem hardcore dokurajongóknak is.
Az első rész rögtön a Tomohiro Nisikadóval készített beszélgetéssel indít, aki a hetvenes évek végén egy személyben volt a kitalálója, tervezője és programozója annak a Space Invaders című videojátéknak, amely ennek az új világnak majdhogynem teremtéstörténetét jelenti. (Eközben megcsodálhatjuk Nisikado akkoriban teleírt és telerajzolt spirálfüzetét is, amelyben a Space Invaders pixelgrafikáját álmodta meg, valamint magát a játékprogramot is – gondosan megrajzolt folyamatábrák segítségével.)
Ami jó: Ma már kultikusnak számító figurák bukkannak fel minden részben, olykor zárkózott csodabogarak, olykor izgalmas alkotók, mérnökök, cégalapítók, akiknek történetén keresztül a sorozat ügyesen végigvezet minket a videojáték-történelmen – a Space Invaderstől egészen a mai lövöldözős játékok „atyjáig”, a Wolfeinsteinig. Azoknak is tanulságos lehet ez az egész, akiknek eddig nem volt köze ehhez a világhoz, de szeretnék megérteni, miből lett a cserebogár.
Ami rossz: Helyenként kicsit csapongó és önkényes a szerkesztés, a válogatás, és egy idő után mintha a sorozat veszítene is lendületéből.
Hol lehet megnézni? Netflix
Magyar felirat: Van
Értékelés: 4 / 5
Kapcsolódó podcastepizód
A videójátékok szerepe az informatikai forradalomban – ez volt az egyik nagy témája egy korábbi podcastepizódomnak is, amelyben természetesen szó esett a Space Invadersről:
Vakondok 4
A kádári Magyarországon induló magyar videojáték-fejlesztés olykor meglepő és fordulatos történetéről szól a Vakondok 4 című magyar dokumentumfilm, amely online is megnézhető.