Milyen lehet az, amikor valakit ártatlanul ítélnek el Magyarországon, és így tölt börtönben hosszú éveket? És miért történhet ez meg?
Erről a kafkai helyzetről szól Janecskó Katalin munkája, az Ártatlanul elítélve.
Nem nehéz belátni, hogy egy ilyen könyv megírása nem az első sor begépelésével kezdődik: ehhez már ezt megelőzően is rengeteg munka, sok-sok interjú, még több utánajárás szükségeltetik. Márpedig a Telex riportere a tényfeltáró újságírás legjobb hagyományait követve írta meg könyvét, amely érdekfeszítő stílusban, ám mégis a tényekhez szigorúan ragaszkodva, konkrét eseteken keresztül mutatja be, miként lehetséges az, hogy egy eljárás során az igazságszolgáltatásban egy vagy több szereplő is hibázik, és ennek következtében születik súlyos ítélet. (Ezek között az esetek között vannak közismert ügyek is, de olyanok is, amelyekről soha nem jelent meg tudósítás a magyar sajtóban.)
Hibázni persze emberi dolog, ezért az ilyen tévedések, rossz ítéletek sajnos teljesen sosem küszöbölhetők ki a rendszerből. Ám mivel az életnek ez az a területe, ahol minden tévedés könnyen válhat végzetessé, fontos, hogy ez a könyv arra is rámutat, hogyan lehetne a rendszeren úgy javítani, hogy az csökkentse az ilyen hibák lehetőségét.
Hogy legközelebb több esély legyen felismerni egy-egy ügy buktatóját.