Nem éppen hírlevélbe kínálkozó, nagy hírértékű esemény, de azért leírom: a múlt héten én is megkaptam az AstraZeneca-oltás első adagját. (Ami váratlan fordulatként hatott, hiszen elkönyveltem már magamban, hogy én legelőbb nyáron kerülhetek sorra.)
Nem tudom, hogy ebben szerepet játszott-e az, hogy az utóbbi időben ez a védőoltás legfőképpen a lehetséges (ám mint kiderült, igen ritkán jelentkező) mellékhatások miatt került a hírekbe, és ezért gyaníthatóan nem kevesen voltak, akik nem akarták azt beadatni.
Én mindenesetre örültem neki, eleve az AstraZeneca készítménye szerepelt álmaimban, nem utolsó sorban némi elfogultság miatt: amikor 2012-ben az Oxfordi Egyetemen folytathattam médiatanulmányokat, a Green Templeton College volt a fogadó intézmény, amelynek egyik legerősebb profilja amúgy nem a média-, hanem az orvostudomány. Így volt szerencsém pár igen kitűnő koponyával találkoznom. (És hát ennek nyomán igen-igen nagy szerénységre szert tennem, látva az én és az ő intellektuális képességeim közötti hatalmas különbséget. Természetesen az orvoskutatók javára.) Én ezért (is) maximálisan megbíztam az oxfordi szakemberek munkájában.
Ami a mellékhatásokat illeti: engem kb. egy napra „ütött ki” a vakcina, a beadatást követő második napon – de ez teljesen normális immunreakciónak mondható. Azóta kutyabajom, élek és virulok.
Mindeközben a Telexen született egy nagyon korrekt és alapos cikk az AstraZeneca-készítményt övező médiafelhajtásról és az oltás valódi kockázatairól, ami csak megerősítette bennem, hogy nyáron majd a második oltást is nyugodtan megkaphatom. Ahogy a cikk fogalmaz:
„Az EMA szerint az eddigi adatok alapján az oltással járó trombóziskockázat nagyságrendileg 1 eset 100 ezer főre. Egy 2015-ös metaanalízis, amely a CVST különféle hormonális fogamzásgátlók használatával járó kockázatát elemezte, arra jutott, hogy egyes fogamzásgátlóknál 100 ezer nőre évi 1,6-2,7 eset is juthat. Ez az összehasonlítás persze csak korlátozottan hasznos, de az arányokat talán érzékelteti.
Mindez nem jelenti azt, hogy el szabadna bagatellizálni az AstraZeneca-vakcina esetében feltárt, nagyon ritka, de valóban súlyos mellékhatásokat, de érdemes ezek kockázatát ebben a tágabb kontextusban, a koronapániktól kicsit eltávolodva értékelni.”