Valószínűleg még sok tudományos, nemtudományos és áltudományos fejtegetés témája lesz az, amit a napokban jelentett be Kásler Miklós emberminiszter. Miszerint, idézem az MTI tudósítását,
„az archeogenetikai vizsgálatok alapján az Árpád-házi királyok dinasztiája a mai Afganisztán északi részén, az ókori Baktria területén alakult ki 4500 évvel ezelőtt.”
Minimum problémás kijelentés, hiszen a European Journal of Human Geneticsben megjelent tudományos publikáció, amelyre a miniszter hivatkozik, ilyet nem állít.
A Magyarságkutató Intézet részvételével végzett vizsgálat – ahogy ez a cikk elején álló kivonatból is kiderül – annyit állapított meg, hogy egy bizonyos, a közlemény szerint az Árpád-házi uralkodókra jellemző, apáról fiúra öröklődő génszekvenica alapján arra lehet következtetni, hogy az uralkodócsaládnak (vagyis, ha úgy tetszik Árpádnak) éltek ősei a fent nevezett területen 4500 évvel ezelőtt. Hogy ezek az ősök mit csináltak (birkapásztorok voltak-é avagy fejedelmek), milyen népekhez tartoztak, azt természetesen nem tudjuk, főként ilyen időtávlatban. Mindezek alapján azt mondani, hogy maga a „dinasztia” 4500 éve alakult ki, kicsit necces.
Főleg necces, hogy Kásler Miklós a cikk egyik szerzője.
Ami azért is necces, mert a kutatás fő finanszírozója az általa vezetett minisztérium. (Ami viszont enyhén szólva is szokatlan felállás.)
Kapcsolódó podcastepizód
Egyébként az, hogy az uralkodó család úgymond „kívülről” érkezik egy nép vagy törzsszövetség élére nem szokatlan esemény a történelemben. Sőt, ennek lehetőségéről a honfoglaló magyarok esetében is beszélgettünk ebben az epizódban:
023 Sudár Balázs – A sztyeppén utazó know-how és honfoglaló eleink, akik nagyon tudtak valamit