„Nem tudtam megülni a seggemen soha” – mondja Lányi András író, ökopolitikus, filozófus. És tényleg: az interjú során gazdag pályaív tárul elénk – a filmrendezői indulástól a politikában való megmerítkezésen és írói munkásságán át az egyetemi katedráig.
Életében, saját bevallása szerint, több volt a kudarc, mint a siker („jégtábláról jégtáblára” ugrált), ezen mégsem bánkódik: legalább nem unatkozott soha. Igaz, sok mindent aggódva szemlél. Ezek közé tartozik manapság a feudalizmus „restaurációja” Magyarországon.
Az 1948-ban született Lányi András eredetileg filmrendezőként szerzett diplomát, és negyven éves koráig főként játékfilmeket készített. Aztán úgy érezte: jobban érdekli az írás, a közélet, a környezetvédelem, a politika. A nyolcvanas években szamizdat folyóiratok szerzője volt, a Demokratikus Ellenzék soraiban tevékenykedett, majd a dunai vízlépcsők ellen fellépő mozgalom közismert alakja lett. A különféle dunai gátépítési tervek, ötletek elleni tiltakozóakcióknak egyébként ma is tevékeny résztvevője.
2000-ben barátaival megalakította a Védegylet nevű civil mozgalmat, majd ebből 2005-ben kiválva az Élőlánc Magyarországért ökopártot, amelyben 2010-ig tevékenykedett.
Lányi András írt regényt, történelmi esszéket, ökofilozófiai értekezéseket. 1994-től tanít egyetemeken, 2011-től nyugdíjba vonulásáig az ELTE Humánökológiai mesterszakának igazgatója volt, ma ugyanitt egyetemi docensként oktat.
Ez az epizód is érdekelhet még:
Linkek a műsorban elhangzó témákhoz
Lányi András
- szócikk a Wikipedián;
- életrajza az ELTE honlapján;
- az epizódban említett könyvei:
- Az epizódban említett cikke:
- Történelmünk legveszedelmesebb pillanatait éljük (Válasz Online)
- filmjei;
- nevéhez kötődő intézmények:
- nevéhez köthető szervezetek, intézmények:
Az epizódban hivatkozott egyéb cikkek
- The Big Data revolution can revive the planned economy (Financial Times)
- The Relief Package Ushers In Trump’s Planned Economy (Wired)
Említett közelmúltbeli események
Írók, költők, újságírók, alkotók és említett műveik
- Balassa Péter
- Bibó István
- Elbert Márta
- Carlo Goldoni (Két úr szolgája)
- Friedrich August von Hayek (Út a szolgasághoz)
- Jávor István
- Jókai Mór (A kőszívű ember fiai)
- Karátson Gábor
- Miklóssy Endre
- Orosz István
- Ottlik Géza
- Radnóti Miklós (az epizódban elhangzik: Nem bírta hát… című verse)
Említett politikai mozgalmak, civil szervezetek
- Black Lives Matter
- Demokratikus ellenzék
- Duna Kör
- Duna Charta
- Ellenzéki kerekasztal
- Greenpeace
- identitáspolitika
- Lakiteleki találkozó (sátor)
- sárgamellényesek
- SZETA
Újságok, műsorok
Az epizódban említett történelmi személyek:
- Bethlen Gábor
- Görgei Artúr
- Lebstück Mária
- Nádasdy Ferenc
- Pálffy (Oesterreicher) György
- Somogyi Imre
- Széchenyi István
Politikusok, közéleti személyiségek
- Demszky Gábor
- Kis János
- Lázár György
- Molnár Péter
- Rajk László (építész)
- Schiffer András
- Solt Ottilia
- Sólyom László
- Soros György
Az epizódban említett (történelmi) események, fogalmak
- A barguzini „Petőfi” története
- Bős-Nagymarosi vízlépcső
- A Rainbow Warrior története
- Tábornokok pere
- Téli hadjárat
- Tavaszi hadjárat
Műsorjegyzetek időkóddal
[00:05:07]
Lányi András a szamizdat sajtóban. A Lehrstück Mária álnév eredete. Döntése a rendszerváltás évében, hogy nem filmrendezőként folytatja pályafutását.
[00:07:55]
Lányi András filmjei és a 48-as szabadságharc. A történelmi érdeklődés, ennek fontossága az ország megismerésében. A Kőszívű ember fiai, mint egykori kedvenc könyv. A szépirodalom olvasásának fontossága és a „nem olvasó nemzedék” nagy hibája, a hosszú szövegek olvasásának fontossága.
[00:13:19]
A Beszélő és a korabeli szamizdat sajtó működése, terjesztése a diktatúra idején. A stencilgép, mint sokszorosító eszköz.
[00:17:28]
Ügynökök, beépített emberek: miért nem kíváncsi Lányi András a megfigyelési dossziéjára?
[00:19:08]
Lányi András és a Fekete Doboz. A Fidesz születésének dokumentálása – mi látszott már akkor Orbán Viktoron? Törésvonalak a Fideszen belül, a rendszerváltó pártok mint baráti körök és nem ideológiailag meghatározott közösségek.
[00:23:26]
Baloldaliság és jobboldaliság Magyarországon, ennek családi meghatározottságai. Olykor legitim narratívák, hősi halottak a front mindkét oldalán. Lányi András édesapjának története, hosszú vizsgálati fogsága a honvédtisztek koncepciós perében, félreállítása.
[00:32:51]
Lányi András 56-os élményei gyerekként, ezek meghatározó szerepe későbbi világnézetének, politikai meggyőződésének alakulásában.
[00:35:17]
A hiteles jobb- és baloldali pártok hiánya a mai Magyarországon. A harmadik utas gondolatok népszerűsége Magyarországon. Lányi András zöld meggyőződésének eredete. A Bős-Nagymarosi vízlépcső elleni tiltakozás, a Duna Kör és a későbbi Duna Charta. Bős-Nagymaros utóélete, vízügyes kritikák, válasz ezekre. Egyéb gátépítések és megakadályozásuk (pl. Római-part, Hajógyári sziget).
[00:48:05]
A Fidesz Akadémia története és megszűnése a rendszerváltás után. Lányi András akadémiai és politikusi pályája. A Védegylet és az Élőlánc Magyarországért és az LMP története. Sólyom László jelölése a köztársasági elnöki posztra. Konfliktusa majd kibékülése Schiffer Andrással.
[00:55:27]
A pont, ahol Lányi Andrásnak elege lett a pártpolitikából: kopogtatócédula-gyűjtés és főpolgármester-jelöltség. A humánökológia mesterszak alapítása az ELTÉ-n.
[00:58:33]
Magyarország lakóinak feudális beidegződései, ennek történelmi okai és az egypártrendszer és a feudalizmus jelenlegi restaurációja Magyarországon. A „nemzeti tőkésosztály” mítosza és hazugsága.
[01:04:45]
Kapitalizmus és globális kapitalizmus. A civil társadalom, a verseny és az állam szerepe egy demokráciában, a három szereplő egyensúlyának folyamatos sérülése.
[01:08:04]
Orbán Viktor „szabadságharca” a globális kapitalizmus ellen, ennek hazugsága.
[01:09:52]
A kínai modell, mint kihívás a demokráciák számára: gazdasági prosperitás szabadságjogok nélkül. Kiszállhat-e Európa abból a globális versenyből, amiben a despotikus rendszerekkel szemben alul fog maradni? A globális „technológiai rezsimek” elmozdulása a versenytől a tervgazdaság felé.
[01:17:10]
Lehet-e változást kikényszeríteni az egyéni életmódváltással? Elindíthat-e ez politikai változásokat? A nagy birodalmak végnapjai és a helyi kezdeményezések oázisai.
[01:23:56]
A kevesek által elindított nagy változások dinamikája. Ennek példái a magyar történelemben.
[01:26:15]
Lehetőséget ad-e a helyes irány megtalálásához a járványhelyzet miatti sokk? Környezetvédelem helyett embervédelem: a teljesebb élet felé törekvés fontossága.
[01:30:03]
Lányi András a Bevezetés az ökofilozófiába című könyve.
[01:31:37]
Életmódváltás kontra technológiaváltás: mi a hatékonyabb a környezeti katasztrófák megelőzése szempontjából?
[01:33:00]
A koronavírus-helyzet elmagányosító hatása. Az elmagányosodás, mint negatív társadalmi jelenségek forrása, agresszív politikai mozgalmak üzemanyaga. Az identitáspolitika zsákutcája. Az ökológiai gondolkodás antropológiai alapjai: a másik ember, a vele való kapcsolat fontossága.
[01:38:40]
Lehetséges-e ilyen alapokon változás egy olyan országban, ahol a hősök magukra maradnak? Magyar történelmi tapasztalatok arra nézve, hogy még ebben az esetben is érdemes ezt megpróbálni.