Szávoszt-Vass Dániel egyszerre végez történelmi és földrajzi ismeretterjesztést, teljesít kultúrmissziót, képviseli a környezetvédelem, valamint az örökségvédelem ügyét. Mégsem fizet ezért neki senki egy vasat sem. Kilenc éve lankadatlan lendülettel írja a Dunai Szigetek nevű blogját, amely az említett értékmentő és értékteremtő munkája mellett közösségi vállalkozás is.
Tehát ebben az epizódban vele beszélgetek az apadó és szemetes Dunáról, a Senki szigetéről, egy víz alá került településről, vízlépcsőkről, a római-parti mobilgátról, a dunavirágzásról, valamint a folyón megszaporodó motorcsónakokról és jetskikről.
(Meghallgatáshoz katt a cikk tetején lévő lejátszó playgombjára vagy iratkozz fel a podcastra, és akkor minden még jobb lesz.)
Linkek a műsorban elhangzó témákhoz
Szávoszt-Vass Dániel blogja itt elérhető: Dunai Szigetek blog.
Van egy másik blogja is, amit többedmagával ír, és amelyen földtudományi írások találhatóak. Ez pedig a Pangea blog.
Az epizódban szó esik Jókai Mór Aranyember című regényéről, azon is belül a könyvben szereplő Senki szigetéről. A regény a Magyar Elektronikus Könyvtár gyűjteményében is megtalálható, A „Senki” szigete című fejezet például itt. Az 1962-ben a regényből készült filmről szintén beszélünk, ez a film adatlapja.
Baktay Ervin – az „indológus indián” – indiántáboráról és annak szigetéről a Dunai Szigetek blog is írt.
A Dunai Szigetek blog nagy felhasználója a Fortepan fotógyűjteménynek. Aki még nem ismerné, itt található.
Szintén nagy segítség Dániel munkájához a fentről.hu légifotó-adatbázisa, amelyben mindenki szabadon és ingyenesen kutakodhat. A honlap a Földmérési, Távérzékelési és Földhivatali Főosztály (FÖMI) légifelvételeit teszi hozzáférhetővé.
Az epizódban szó van a Római-part, illetve az ott tervezett mobilgát ügyéről. A jelenlegi helyzetről olvasható egy friss összefoglaló a hvg.hu-n.
Szó esik az epizódban az ercsi Eötvös-kápolna megmentéséről, amelyben része volt a Dunai Szigetek blognak is. (Az ügyről itt olvasható a Heti Válasz említett cikke.)
Az epizódban beszélgetünk Szávoszt-Vass Dániel monarchista meggyőződéséről is, a kérdésben hivatkozott interjú az Indexen itt található.
Pontosítás: Szávoszt-Vass Dániel a felvételt követően jelezte, hogy egy évszám rosszul szerepel az interjúban. Az említett, rekordalacsony vízállás nem 1948-ban, hanem 1947-ben volt Budapesten (más vízmércéken ez eltérhet).
Műsorjegyzetek
- 0:04:58 Rémületesen alacsony vízállás idén nyáron a Dunán.
- 0:05:43 Csupán 10-20 cm-mel volt magasabb a vízállás az 1947-es negatív rekordnál.
- 0:06:09 Az Ínség-szikla, a Gellért-hegy legkeletibb előbukkanása.
- 0:07:59 Drasztikus változásnak tűnik, ráadásul a „kisvizes” időszak egyre korábban jelentkezik minden évben.
- 0:08:50 Dániel iskolái: „túl sokat jártam egyetemre”. Földrajz-történelem szakos tanár, majd geográfus egyetemi szak.
0:10:50 Munka Amerikában egy nemzeti parkban a Sziklás-hegységben. - 0:12:16 Salátakészítés George W. Bush feleségének.
- 0:13:14 Mi az, amit jobban csinálnak egy amerikai nemzeti parkban, mint egy magyarban? Miben más?
- 0:15:00 Mitől sziget, egy sziget? Miért sziget a Népsziget, amikor már nem az?
- 0:16:36 A Dunai Szigetek blog (dunaiszigetek.blogspot.com). Honnan jött az ötlet, miért kezdett bele a blogba kilenc évvel ezelőtt Dániel? Gödi gyökerek, nagypapa térképei és lebombázott kielboatja a Római-parton.
- 0:18:52 Komoly jeges árvíz 1945. január-februárban a lebombázott északi összekötő vasúti híd miatt a Római-parton.
0:19:12 Árvíztáblák, amelyekből egyre kevesebb van. - 0:19:38 II. világháborús amerikai légifotók a Dunáról. A nagypapa háborús sebesülése és a francia hadifogság.
- 0:20:50 Honnan jön a Szávoszt-Vass név. A nemesi származás és a családfa, a családtörténet.
- 0:22:25 Dániel monarchizmusa. Miért lesz valaki monarchista a 21. században?
0:24:19 Tagság a Szent György Lovagrendben. - 0:25:22 Hidrológusi szakirány az egyetemen. Tudatos készülés a dunai témákra. A blog indulása, mint a doktori iskolán folyó kutatás „mellékterméke”.
- 0:27:45 A kilenc év alatt „a forrástól a deltáig” gyakorlatilag mindenről volt szó a blogon. Dániel expedíciói a különféle dunai szigetekre.
- 0:28:41 A Háros-sziget, mint légifotókról kitakart katonai övezet, ahova nehéz bejutni.
- 0:29:44 Baracs: szúrós bozót,kavicsok.
- 0:30:53 A fentrol.hu, amelynek a Dunai Szigetek az egyik legserényebb felhasználója. Ingyenesen elérhető légifotók az oldalon.
- 0:33:00 A Római-part beépítése, lakóparkok az ártéren, csónakházak letarolása. A mobilgát ügye a Római-parton. Jóváhagyott népszavazás az ügyben.
- 0:38:31 Jókai Mór és a Senki szigete.
- 0:40:03 Sokan azt hiszik, ez a sziget Ada Kaleh volt, de valószínűbb, Jókai máshová tette szigetét. Az elárasztott Ada Kaleh. Dániel vízerőmű-ellenessége.
- 0:44:31 A komáromi Erzsébet-sziget, mint a Senki szigetének ihletője.
- 0:45:06 A filmforgatás helyszínéül szolgáló sziget.
- 0:46:20 Vita a vízügyi szakemberekkel, érvek a Duna „belépcsőzése” ellen.
- 0:48:34 Baktay Ervin indiánszigete. Kiszakadás a nagyvárosból. A Kismarosi-sziget.
- 0:51:07 Kezd gond lenni a Duna-kanyarban, hogy a nemzeti park nem ellenőrzi, mi folyik a szigeteken. Céges buli a zátonyon, szemét és motorcsónakok.
- 0:52:14 Konfliktus az evezősök és a Dunán megszaporodó motoroshajók, jetskik között.
- 0:55:16 A „digitális detoxikáció” fontossága, Dániel mobilmentes napjai.
- 0:56:27 Dániel szíve csücske: a Gödi-sziget. Másik kedvence: a Helemba-zátony.
- 0:57:12 Bronzkori telep a zátonyon. Víz alá került történelmi emlékek: vajon miért volt korábban sokkal alacsonyabb a Duna vízszintje? Középkori kolostorok a Duna alatt.
- 1:02:29 Az alacsony vízállás mindig érdekes időszak a blog szempontjából. A nézettség miatt is, de amiatt is, hogy ilyenkor mi minden bukkan elő a vízből. A blog közösségteremtő ereje.
- 1:04:22 Dániel ingyen, szenvedélyből írja a blogot, közben egy multicégnél dolgozik.
- 1:07:42 A szakfolyóiratok cikkeinek irreálisan magas ára.
- 1:08:40 Lesz-e könyv a Dunai Szigetekből?
- 1:09:41 Megdöbbentő eset: valaki egyszer a teljes blogot egy az egyben lemásolta.
- 1:10:26 Dániel másik blogja, amit többedmagával ír: a Pangea blog. Szavazások a Dunai Szigetek blogon, az év szigete verseny. A tavalyi év nyertese: a Csallóköz.
- 1:13:02 Milyen állapotban van a Duna? Medermélyülés, kavicskitermelés, motorcsónakok keltette állandó hullámzás („hullámmarás”, kimosott partok).
1:15:50 A Duna, mint élőlény. A régi korokban: istenség. - 1:17:45 A szemétkérdés, a partok állapota. Szennyeződés a part alatt. A megtisztult Duna: a dunavirágzás, a dunavirág.
- 1:24:05 A blog olvasói közössége. Az ercsi Eötvös-kápolna megmentése.