Az amerikai választási harc aggasztó jelensége, hogy egyre több olyan összeesküvés-elmélet jelenik meg (főként a republikánus jobbszél kampányüzeneteiben), amelyek áltudományos sületlenségekkel próbálják meg a választókat befolyásolni.
A globális felmelegedés tagadása, viharmanipulációról szóló konteók, chemtrail ésatöbbi.
Bizonyos szempontból ezek sorába beilleszthető az az angolul „lab leak theory”-nak nevezett teória is, amely azt állítja, hogy a Covid-betegség kórokozója a vuhani laboratóriumból kiszabadult, mesterségesen módosított vírus.
Bár ez a felvetés régóta terjed a közösségi médiában, a teóriának az elmúlt hónapokban az EcoHealth Alliance sztorija kapcsán komoly politikai hátszele is lett – nem teljesen függetlenül az egyre inkább hidegháborús szembenállássá váló amerikai-kínai világhatalmi vetélkedéstől.
Ebben az epizódban a tényekkel nem alátámasztott elmélet kapcsán Kemenesi Gábor virológussal beszélgetek tudományról és tudományellenességről, az igazolt állítás és az ötletek közötti különbségről, valamint arról, hogy miért nem nevet ma már a kutató a laposföld-hívőkön.
🎧Kapcsolódó podcastepizód
Kemenesi Gábor már szerepelt korábban a műsorban egy nagyepizódban. Azt az adást itt találod: